Interiér lidového domu na Kloboucku
Tříprostorový dům na Kloboucku měl následující místnosti: jizbu („seknici“), komoru a síň, která byla již ve druhé polovině 19. století upravována na kuchyň.
Vstupním prostorem byla síň, jež se nacházela ve středu domu. Sloužila k odkládání velkých nádob a nářadí i k určitým hrubším pracím. V síni se pekl chléb i vařilo na otevřeném ohništi. Hospodyně vařily v hliněných nebo železných rendlících na třínožkách. Nejdůležitější částí všech domů byly ohniště a pec, jelikož dávaly teplo, světlo a možnost upravit pokrmy. Ohniště s pecí zasahovalo jednou částí do síně, druhou do jizby. V síni bývalo otevřené ohniště pod vysokým komínem.
Ze síně se vytápěla pec, která byla postavena v jizbě. V rohu jizby naproti peci stál stůl s rohovou lavicí, několika židlemi a koutní skříňkou. Tomuto koutu se říkalo také svatý kout, jelikož na zdech byly pověšeny obrázky světců, kteří měli ochraňovat dům i jeho obyvatele. Na druhé straně vedle kamen se nacházela postel pro rodiče. U stěny proti dveřím nebo za nimi byly umístěny jedna nebo dvě malované truhly, sloužící k uložení oblečení, případně skříň. Zeď nad stolem byla ozdobena malovanými hrnečky, džbánky a talíři, které byly pověšeny na dřevěné polici – „lištvě“. V interiéru domu nesměla chybět u dveří kropenka a nad dveřmi pověšený kříž.
Poslední místností byla komora. Tato uzavřená, chladná místnost obytného domu sloužila k uchovávání potravin, nádobí, šatstva i drobnějších předmětů. Skladovaly se zde hrnce se sádlem, s povidly, moučnice se zásobou mouky, bečka s kysaným zelím a podobně.
Obsah galerie:
1-5 Josef Huták, školní kresby z roku 1906.