Skip to content Skip to footer
Načítám Akce

« Všechny Akce

Pohledy do minulosti Klobouk

1 listopadu, 2020 8:00 - 28 října, 2030 17:00

Expozice Pohledy do minulosti Klobouk v Městském muzeu v Kloboukách ukazuje, jak žili obyvatelé městečka a přilehlých obcí bývalého okresu Kloboucko na přelomu 19. a 20. století. Kloboucko bylo v minulosti zemědělskou oblastí, v níž převažovalo obilnářství spolu s chovem dobytka. Jako doplňkové odvětví se zde již ve středověku plně rozvinulo vinohradnictví a v druhé polovině 19. století se začalo rozmáhat sadařství a včelařství. V prostorách zrekonstruovaného muzea vás necháme nahlédnout na způsob života, pracovní prostředí, bydlení i odívání zdejších obyvatel.

Kloboucko patří do regionu Hanáckého Slovácka, které je považováno za přechodnou oblast mezi Hanou, Slováckem a Brněnskem. Blízkost k těmto regionům a jejich vlivy se odráží v určitých osobitých prvcích bydlení, odívání a nářečí. V expozici uvidíte vybavení domu, hospodářství a pracovní zázemí středního rolníka. Vybrané exponáty odkazují i k duchovnímu životu Kloboučanů. Seznámíte se s vývojem lidového oděvu od poloviny 19. století, včetně současného vzhledu svátečního kroje, stejně jako se specifickou výšivkou na koutních plachtách. V unikátní kolekci maleb na skle budete obdivovat výtvarné cítění lidových vrstev obyvatelstva, stejně jako vybavení měšťanských domácností tehdejších panských úředníků.

Městské muzeum v Kloboukách u Brna má řadu vzácných exponátů s bohatou historickou, dokumentační a estetickou hodnotou. Uceleností jednotlivých kolekcí patří zdejší fond k nejcennějším regionálním sbírkám Moravy.

Podrobnosti

Zahájení:
1 listopadu, 2020 8:00
Ukončení:
28 října, 2030 17:00
Rubrika Akce: